Väder och klimat i Osaka
Milda vårar och höstar, het och fuktig sommar, kall och torr vinter. Här är normalerna för varje månad och vad de betyder för resan.
Osaka har ett fuktigt subtropiskt klimat med fyra tydliga årstider. Siffrorna nedan är Japans meteorologiska myndighets normaler för 1991–2020. Använd dem för att välja månad och packa rätt, och läs sedan bästa tiden att resa till Osaka för säsonger, lov och helger.
Temperatur, regn och sol per månad
| Månad | Max °C | Min °C | Nederbörd mm | Dagar med nederbörd | Soltimmar |
|---|---|---|---|---|---|
| Januari | 9,7 | 3,0 | 47 | 6,4 | 147 |
| Februari | 10,5 | 3,2 | 61 | 7,3 | 141 |
| Mars | 14,2 | 6,0 | 103 | 10,3 | 172 |
| April | 19,9 | 10,9 | 102 | 10,0 | 193 |
| Maj | 24,9 | 16,0 | 137 | 10,4 | 204 |
| Juni | 28,0 | 20,3 | 185 | 12,3 | 154 |
| Juli | 31,8 | 24,6 | 174 | 11,3 | 184 |
| Augusti | 33,7 | 25,8 | 113 | 7,8 | 222 |
| September | 29,5 | 21,9 | 153 | 10,6 | 162 |
| Oktober | 23,7 | 16,0 | 136 | 9,2 | 166 |
| November | 17,8 | 10,2 | 73 | 7,0 | 153 |
| December | 12,3 | 5,3 | 56 | 7,1 | 152 |
Källa: Japan Meteorological Agency, normaler 1991–2020 för Osaka (via Wikipedia). Hämtat november 2026.
Tabellen visar genomsnitt. Enskilda dagar kan avvika mycket, särskilt i övergångarna mellan säsongerna. Max är dagens högsta temperatur och min nattens lägsta. Dagar med nederbörd räknas från 0,5 mm, så en dag med ett kort skyfall räknas lika mycket som en dag med regn från morgon till kväll.
Så tolkar du siffrorna
Vinter (december–februari): dagarna ligger runt 9,7–12,3 °C och nätterna nära 3,0 °C. Det är torrt – januari har bara 47 mm nederbörd – och snö i stan är ovanligt. Du behöver en varm jacka, mössa och handskar för kvällar och tidiga morgnar.
Vår (mars–maj): mars är fortfarande svalt med 14,2 °C som dagssnitt, april 19,9 °C och maj 24,9 °C. Lager på lager fungerar bäst. Se Osaka i mars och Osaka i april för mer om hur månaderna känns.
Sommar (juni–augusti): juni har mest regn, 185 mm, och färre soltimmar. Juli och augusti är heta med 31,8 och 33,7 °C som dagssnitt och nätter över 24 °C. Klä dig i tunt, ta med vattenflaska och planera pauser inomhus.
Höst (september–november): september är fortfarande varm och regnig (153 mm). Oktober är mild med 23,7 °C och november sval med 17,8 °C. Det är de två mest stabila månaderna för långa dagsutflykter. Läs Osaka i oktober och Osaka i november.
Luftfuktighet – det siffrorna inte visar
Fukten är det som gör Osakas sommar jobbig. Relativ luftfuktighet enligt JMA:s normaler:
| Månad | Fukt % | Månad | Fukt % |
|---|---|---|---|
| Januari | 61 | Juli | 70 |
| Februari | 60 | Augusti | 66 |
| Mars | 59 | September | 67 |
| April | 58 | Oktober | 65 |
| Maj | 61 | November | 64 |
| Juni | 68 | December | 62 |
Källa: Japan Meteorological Agency, normaler 1991–2020 för Osaka (via Wikipedia). Hämtat november 2026.
Ett medelvärde på 70 procent i juli låter inte dramatiskt, men kombinerat med över 30 grader känns det kvavt redan på förmiddagen. Kläder torkar långsamt, och en dag till fots i Kyoto blir tröttsammare än samma dag i maj. Välj luftiga material och räkna med att byta tröja mitt på dagen.
Regnperioden tsuyu
Enligt JMA börjar regnperioden i Kinki normalt runt 6 juni och slutar runt 19 juli. Myndigheten skriver att övergången tar ungefär fem dagar och att datumet är mitten av den perioden, så det är ingen skarp gräns. Under tsuyu är det ofta mulet och duggregnigt i flera dagar i rad, med kraftigare skurar emellanåt. Bra regnmål i Osaka är Kaiyukan, Umedas varuhus och de täckta gatorna i Namba.
Tyfoner
Tyfonsäsongen toppar i augusti och september. JMA:s normaler visar i snitt 3,3 tyfoner per månad inom 300 km från Japan under de två månaderna, och september har flest som når land (1,0 i snitt). Det betyder inte att varje resa drabbas, men räkna med risken om du reser då.
Följ JMA:s varningar och tågbolagens trafikinformation. Tåg och flyg kan ställas in med kort varsel. Ha en reservdag i planen före hemresan och kontrollera att reseförsäkringen täcker förseningar.
En reseförsäkring som täcker inställda flyg och extra nätter är värd mest i augusti–september.
Vilken månad passar vilken resa?
Vill du gå mycket till fots i Kyoto och Nara är april, maj, oktober och november bäst – temperaturen är behaglig och regnet måttligt. Är maten och stadslivet huvudsaken fungerar vintern utmärkt, eftersom du ändå tillbringar kvällarna inomhus. Juni och september är mellanlägen: färre turister, men räkna med regn och ha alltid ett inomhusalternativ i planen.
Sommaren är svårast för långa utflykter. Börja tidigt, vila på hotellet mitt på dagen och gå ut igen när solen står lägre. Många tempel och parker saknar skugga, och värmen tar mer energi än man tror. Barnfamiljer klarar sig bäst med kortare dagar och fler pauser.
Vad ska jag packa?
| Säsong | Packa |
|---|---|
| Vinter | Varm jacka, mössa, handskar, lager på lager |
| Vår | Tunn jacka, tröja, bekväma skor för långa dagar |
| Regnperiod | Litet paraply, skor som tål vatten, snabbtorkande kläder |
| Sommar | Tunna kläder, solhatt, vattenflaska, solskydd |
| Höst | Tröja och lätt jacka; varmare i november |
Tänk på att du ofta tar av dig skorna i tempel och på restauranger med tatamigolv, så skor som är lätta att få av och på sparar tid. Vill du se blomningen eller höstfärgerna, se körsbärsblom i Osaka och Kyoto och höstfärger i Kansai. Inför en regnig dag är en kryssning på Dotonbori eller en matlagningskurs bra alternativ.
Vanliga frågor
Vilken är den varmaste månaden i Osaka?
Augusti, med 33,7 °C som genomsnittlig dagstemperatur enligt JMA:s normaler 1991–2020.
Vilken är den kallaste månaden?
Januari, med 9,7 °C på dagen och 3,0 °C på natten i snitt.
Regnar det mycket i Osaka?
Mest i juni (185 mm) och juli. Vintern är torr, med under 65 mm per månad.
Snöar det i Osaka?
Det är ovanligt i staden. Vintern är kall men mestadels torr.
När är risken för tyfon störst?
I augusti och september.